هنر خوب گوش دادن

چگونه هنر خوب گوش دادن باعث حل مشکلات می شوند؟ چند روز پیش با خواندن داستان کوتاه کتاب درسی دانشگاه به نام داستان یک ساعت از Kate Chopin ( کیت شوپن ) یک نویسنده آمریکایی علاقمند شدم به خواندن سرگذشت و ذهنیت نویسنده، کیت از دوران کودکی تحت نظر مادر و مادربزرگ که زنانی قدرتمند […]

چگونه هنر خوب گوش دادن باعث حل مشکلات می شوند؟

چند روز پیش با خواندن داستان کوتاه کتاب درسی دانشگاه به نام داستان یک ساعت از Kate Chopin ( کیت شوپن ) یک نویسنده آمریکایی علاقمند شدم به خواندن سرگذشت و ذهنیت نویسنده، کیت از دوران کودکی تحت نظر مادر و مادربزرگ که زنانی قدرتمند و مستقل بودن تربیت شد و در نوشتن منظم و قضاوت انتقادی درباره خودش و رفتار شجاعانه راهنمایی می شد. کیت در سال های اول زندگی درد و رنج زیادی کشید و بعد از مرگ همسر و مادرش دچار افسردگی شد و به پیشنهاد پزشک زنان به نوشتن روی آورد و چندین داستان کوتاه برای کودکان و بزرگسالان نوشت و به خاطر موضوعات و رویکردش جنجال برانگیز شد و برخی از منتقدین آن را غیر اخلاقی محکوم کردند. کیت بر اساس اقتصاد و جوامع مختلف در مکان های مختلفی زندگی می کرد و شخصیت های داستان او معمولا از ساکنان منطقه ای به نام لویزنا است. داستان های کیت بر اساس بینش و مشاهداتی بودند که آن از آنها تجزیه و تحلیل و بیان عقاید خود در مورد جامعه بود. داستان های کیت به خاطر عنوان فمینیستی بودن اجازه چاپ نداشت . او زنی بود که زنان را بسیار جدی می گرفت او هرگز در توانایی قوی زنان شک نکرد. و از طریق داستان های کوتاه خود مقاومت زنانه در برابر جامعه مرد سالار را نشان می دهد.

در داستان زندگی کیت اکثر تعارضات و مجادلات و ایجاد ذهنیت در ذهن کیت ریشه اش همین خوب گوش ندادن است شاید هم به خاطر ضعف مردان در خوب گوش دادن اگر افراد و مردان جامعه ای به درستی به کودکان و زنان خود خوب گوش بدهند باعث ارتقای عزت نفس و اعتماد به نفس آنان خواهند شد. درست است که همین خوب گوش نکردن ها به ندای درونی زنان باعث قوی تر شدن آنان در برابر زندگی و افراد جامعه و گاهی موفقیت های آنان شده است اما باید در نظر گرفت که بین چند درصد از زنان این روحیه استقامت را در پیش گرفتند و موفق شدن شاید کیت هم به دلیل تربیت های دوران کودکی خود مقاومت و استقامت کرد به طوری که داستان نویسی شد که زنان را به استقامت و قوی بودن در جامعه مرد سالار ترغیب می کرد. هیچ چیز آزار دهنده تر از این نیست که افراد مهم زندگیمان را نادیده بگیریم و به حرف هایشان گوش ندهیم. نیاز به درک شدن در همه افراد وجود دارد کودک و زن و مرد ندارد هر کدام در جای خود احتیاج به درک شدن و گوش شنوا داشتن از طرف مقابل و اطرافیان خود دارند. زمانی که فردی در رابطه ای درک نشوند آن رابطه با فرد بی ارزش تلقی خواهد شد و هیچ چیز درد ناک تر از بی توجهی فرد مقابل نیست.

هنر گوش دادن در حال حاضر جز مهارت های پایه ای ارتباطی افراد محسوب می شود به طوری که جز آموزش های مهم از دوران کودکی در نظر گرفته شده است . بذر خوب گوش دادن در کودکی ، در کیفیت روابط والد و فرزند کاشته می شود و والدینی که به صحبت های فرزندشان گوش می کنند، احساس پذیرفته شدن و ارزشمندی را در کودک پرورش می دهند و به دنبال او استعدادهای او نمایان و با اعتماد بنفس بیشتری با دیگران ارتباط برقرار می کنند. به طوری که برای داشتن این مهارت طرز نشستن و نحوه توجه افراد نیز مهم است و زمانی یک فرد می تواند بگوید که شنونده خوب و فعالی است که گوش دادنش به اطرافیان همراه با توجه کامل با حواس پنچ گانه، و حس علاقمندی و اهمیت دادن به طرف مقابل باشد

 

 

اگر ما فقط نقش یک شنوده معمولی را داشته باشیم این کاملا به طرف مقابل منتقل خواهد شد و باعث ازردگی و رنجش خاطر طرف مقابل از ما خواهد شد و گاهی بعضی از افراد از روش های دفاعی استفاده میکنند تا این حس درک نشدن خود را مخفی کنند و یکی از این روش ها روی آوردن به تنهایی است درک دیگران نیاز به شنیدن واقعی و کشف کردن دارد. ریشه خیلی از اختلافات والدین با فرزندان، دعوا های زن و شوهر، دعوا های بین دو همکار یا همکلاسی به خاطر تفاوت شنونده بودن و شنونده خوب بودن است گاهی ما با فقط شنونده بود نمان به قضاوت و داوری در مورد فرد می نشینیم اما در حالی که با شنوده خوب بودن ما خود را به جای طرف مقابل میگذاریم و سعی میکنیم که خود را در آن موقعیت طرف مقابل قرار دهیم تا بتوانیم حس آن را کامل درک کنیم و این امر باعث حس اعتماد بین دو طرف شده به طوری که طرف مقابل ما به صحبت های خود ادامه میدهد و آزادانه بدون اینکه احساس کند الان مورد قضاوت واقع می شود به صحبت های خود ادامه میدهد. این اتفاق باعث شناخت افراد و حس اعتماد بیشتر و حس رضایتمندی افراد از همدیگر خواهد شد و احساس پذیرفته شدن و ارزشمندی در او ایجاد میشود و گاهی این حس باعث نمایان شدن استعدادهای آن می شود و با ایجاد این حس در او آن هم با اعتماد بنفس بیشتری با دیگران ارتباط برقرار می کند. 
در زمان گوش دادن خوب باید کلماتی که ممکن است با رنجش طرف مقابل میشود به کار نبریم مثلا گاهی بعضی از افراد به طرف مقابل خود می گویند نگران نباش در صورتی که این باعث سرخوردگی و احساس بی ارزشی در فرد می شود. نوع جنسیت افراد و سن افراد نیز در زمان گوش دادن نیز متفاوت است که باید سعی کنیم برای ارتباط با افراد مهم زندگی مان نسبت به این مسایل شناخت پیدا کنیم و برای بهبود روابط مان از این مسایل شناخت پیدا کنیم به طور مثال زنان در گفتگوهای خود با گوینده همراهی می کنند تا مشارکت و حمایت خود را نشان دهند ولی مردها در گفتگوهای شان برای حفظ استقلال و جایگاه خود سعی در نشان دادن خود دارند.

 

در کلیپ زیر خواهید دید که کودکان چطور یک شنونده خوب بودن را تعریف می کنند

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز